FABELMANOWIE

  • W kinie od:
    02-04 i 06-11 stycznia 2023
  • Czas trwania:
    151 min.
  • Format:
    Napisy 2D
 Osobista, mocno autobiograficzna opowieść Stevena Spielberga o dorastaniu w powojennej rzeczywistości USA. Steven Spielberg zawarł w Fabelmanach cząstkę własnych wspomnień z dzieciństwa, relacje z rodzicami i opowiada o swojej pasji do kina, którą rozwijał od dzieciństwa. Film chciał zrealizować od dawna, ale potrzebował blisko szesnastu lat, by przepracować wspomnienia i przekuć je w scenariusz historii o dorastaniu.

„Co do Fabelmanów, to nie chodziło o metaforę. Chodziło o pamięć.” (…)„filmowiec, cokolwiek realizuje, nawet nie swój scenariusz, nie uwolni się od siedzących w nim emocji i zawsze coś ze swojego wnętrza zostawi na taśmie filmowej” (Steven Spielberg)

Mimo autobiograficznych elementów Spielbergowi zależało na uniwersalnym wydźwięku filmu. Postawił na klasyczną historię o dorastaniu, wplatając własne wspomnienia w schemat, w którym odnajduje się każdy widz. Mamy odkrywanie świata i pasji oczami dziecka oraz dostrzeganie w rodzicach nie tylko opiekunów, lecz także po prostu ludzi z ich wyborami i charakterami.

FABELMANOWIE w naszym kinie od 2 do 4 i od 6 do 11 stycznia 2023.


„Fabelmanowie” to nie tylko film inspirowany wspomnieniami z dzieciństwa Stevena Spielberga, lecz przede wszystkim uniwersalna opowieść o pasji, z której za nic w świecie nie wolno rezygnować, nawet jeśli wymaga poświęceń, a także o tym jak ważna jest rodzina, tolerancja i poszanowanie uczuć innych.  A jeśli dodamy do tego znakomite aktorstwo, świetne zdjęcia Janusza Kamińskiego oraz reżyserską rękę mistrza, „ćpuna kina”, oznacza to tylko jedno: ten film koniecznie trzeba zobaczyć!  (Aleksandra Szarłat, pisarka, dziennikarka)

Harmonogram kina

Repertuar Kina

Nasi partnerzy