BORROMINI I BERNINI. WYZWANIE DOSKONAŁOŚCI. Art Beats

  • W kinie od:
    22 listopada 2023
  • Czas trwania:
    102 min.
  • Format:
    Napisy 2D
Opowieść o geniuszu, który tchnął nowe życie w architekturę oraz zapierająca dech w piersi filmowa podróż przez barokowy Rzym.
Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości to opowieść o architektonicznej rewolucji przeprowadzonej przez jednego mistrza, który na zawsze zmienił oblicze Wiecznego Miasta. W tym celu Borromini nieustannie poszerzał granice własnych możliwości, zwalczał utarte konwencje i uprzedzenia. Z pokorą brał lekcje od przeszłości, by wynaleźć nową przyszłość. Z odwagą podążał za ideą, mimo świadomości ceny, jaką przyjdzie mu za to zapłacić. Styl Borrominiego jest rozpoznawalny, ekscentryczny, odmienny, różni się od stylu współczesnych mu architektów i emanuje surowym duchowym autorytetem, niezmiennie budząc skojarzenia z nieskończonością.

Film przedstawia także kulisy jednej z najbardziej znanych artystycznych rywalizacji wszech czasów, do jakiej doszło między Borrominim a Berninim, choć przede jest wszystkim jest opowieścią o rywalizacji Borrominiego z samym sobą. Ten artystyczny geniusz był tak zaabsorbowany swą sztuką, że w jego umyśle przemieniła się ona niemal w demona, który pożerał go od środka, aż artysta musiał zdecydować się na ostateczny krok – wybrał śmierć, by osiągnąć wieczność. Aby spełnić swoje marzenie, zrezygnował ze wszystkiego, zjednoczył się ze swoją sztuką, a jego jedyną ambicją pozostała chęć odniesienia sukcesu i ugruntowania swojej pozycji.

Art Beats: BORROMINI I BERNINI. WYZWANIE DOSKONAŁOŚCI w cyklu Wachlarz Sztuki w Kinie KDK 22 listopada 2023 (środa) godz. 17.00


Harmonogram kina

Repertuar Kina

Nasi partnerzy