BIAŁY KRUK

 • W kinie od:
  10 do 15 maja 2019
 • Czas trwania:
  122 min
 • Format:
  Napisy 2D
Niezwykła historia legendarnego tancerza Rudolfa Nuriejewa To jedna z najbardziej spektakularnych, ale i dramatycznych historii w świecie sztuki. Filmowa biografia legendarnego tancerza – Rudolfa Nuriejewa, nazywanego królem tańca. W rolę tancerza wciela się Oleg Ivenko. Film w reżyserii Ralpha Fiennesa.

BIAŁY KRUK w Kinie KDK od 10 do 15 maja 2019


Zaledwie 22-letni mężczyzna, ubrany w ciemny garnitur i beret, siedzi w samolocie lecącym z Sankt Petersburga do Paryża. Jest 1961 rok, Rudolf Nuriejew nie jest jeszcze sławnym idolem, ikoną, póki co, jest członkiem Kirov Ballet Company, młodym mężczyzną, który po raz pierwszy w życiu opuszcza Rosję.

Paryskie życie oszałamia go, zatapia się w kulturze, sztuce, muzyce i wszystkim, co ma do zaoferowania to niezwykłe, nigdy niegasnące miasto. Dlatego z tym większą uwagą przyglądają mu się oficerowie KGB, nieufnie patrzący na rodzącą się między Nuriejewem i paryżanką Clarą Saint przyjaźń. Kiedy więc młody artysta otrzymuje szokujący rozkaz, decyduje się na krok w nieznane. Krok, który narazi go i jego rodzinę na wielkie niebezpieczeństwo. „Biały kruk” to niezwykła podróż człowieka, który na zawsze zmienił oblicze baletu.

Historia, inspirowana książką autorstwa Julie Kavanaugh „Rudolf Nureyev: The Life”, opowiada o losach młodego Nuriejewa, jednego z najsłynniejszych tancerzy w historii, jego słynnej ucieczce z Rosji (1961), próbach zatrzymania go przez KGB.

Film w reżyserii nominowanego do Oscara® Ralpha Fiennesa, na podstawie scenariusza Davida Hare’a („Godziny”). W roli mistrza Nuriejewa – słynny tancerz Oleg Ivenko.

 

 • Producentka Gabrielle Tana, która pracowała z Fiennesem nad oboma wyreżyserowanymi przez niego filmami, czuła, że to powinien być ich kolejny wspólny projekt. Tym dla niej ważniejszy, że sama przez lata tańczyła w balecie i jako dziewczynka widziała duet Nuriejewa z Margot Fonteyn w Royal Ballet. Co więcej, spotykała artystę osobiście przy różnych okazjach, ponieważ jej matka przyjaźniła się z rodziną Nuriejewów.
 • – Jego życie było fascynujące – opowiada Tana – Był zniewalający tak samo jako artysta, jak i człowiek. Był supergwiazdą, kim, kto wzniósł balet na nowy poziom.

 

(info TYLKO HITY)

Harmonogram kina

Repertuar Kina

Nasi partnerzy